Pomóż a nie utrudniaj! Widzisz wóz straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego? Nie wiesz co zrobić?

Opublikowane według Dh Adrian Michalak w Bezpieczeństwo · wtorek 01 Paz 2013
Tags: AmberdojazddowypadkuFundacjaPomocyOfiaromWypadkówDrogowychOSPwStudzieńcuporadydlakierowcówStrażpożarnaWypadek
Zdezorientowani kierowcy, kiedy widzą samochód uprzywilejowany, często nie wiedzą jak się zachować i co zrobić. Brak zdecydowania może wydłużyć czas dojazdu służb do miejsca  wypadku o kilka minut.

Pamiętajmy że pojazd, który jedzie do akcji ma włączone sygnały dźwiękowe i niebieskie sygnały świetlne przerywane. Należy ustąpić mu pierwszeństwa przejazdu. Jak więc nie zaszkodzić w sprawnej akcji ratunkowej?
Aby umożliwić przejazd autom uprzywilejowanym, możemy – ale tylko przy zachowaniu szczególnej ostrożności – minąć czerwone światło, przeciąć linię ciągłą albo wjechać na chodnik. Pamiętajmy o  obserwowaniu nie tylko pojazdu uprzywilejowanego, ale wszystkich uczestników ruchu! Większość kierowców widząc pędzący ambulans czy wóz strażacki po prostu się zatrzymuję. Nie rób tego! Czasami nawet warto przyśpieszyć i zjechać w miejsce umożliwiające bezpiecznie ominięcie.
Poważnym błędem jest prowadzenie samochodu w słuchawkach lub z głośno włączoną muzyką. Można nie usłyszeć wtedy ostrzeżeń dźwiękowych pojazdów ratunkowych, co bardzo negatywnie wpływa na szybkość dojazdu służb.
Pamiętajmy, że może kiedyś to my będziemy potrzebowali pomocy służb ratowniczych. Od każdej sekundy może zależeć ludzkie życie!
Dh Adrian Michalak