Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych

Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych

Opublikowane według Dh Adrian Michalak w Bezpieczeństwo · 15 Listopad 2013
Tags: FundacjaPomocyOfiaromWypadkówDrogowychJedenprocentPoerwszapomocpomocWypadekdrogowy
Zabezpieczyłeś już miejsce wypadku i nie wiesz co robić dalej? Poniżej przedstawiam dalsze kroki postępowania w przypadku, gdy będziesz świadkiem wypadku drogowego.
  1. Kiedy podejdziesz do samochodu, który uczestniczył w wypadku, zanim przystąpisz do pomocy musisz zadbać o własne bezpieczeństwo. Dlatego koniecznie pamiętaj, by najpierw:
  • wyłączyć zapłon w samochodzie;
  • wyciągnąć kluczyki ze stacyjki;
  • wrzucić je pod kierownice (na dywanik);
Te czynność zmniejszą szansę na zapalenie się samochodu i zapewnią Tobie bezpieczeństwo.
  1. Jeśli jest to możliwe to zaciągnij hamulec ręczny w samochodzie, który uczestniczył w wypadku. W ten sposób ustabilizujesz i unieruchomisz pojazd.
  2. Następnym krokiem jest udzielenie pomocy osobom poszkodowanym.
PAMIĘTAJ! ZAWSZE DBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO!!!

• jeżeli to możliwe, załóż rękawiczki lateksowe;
  • uważaj na poduszki powietrzne w aucie, szło, wygięte kawałki metalu;
Jeżeli ofiara jest przytomna postaraj się zapewnić jej opiekę i wsparcie. Mów do niej cały czas, utrzymaj kontakt wzrokowy i  informuj o każdej czynności jaką wykonujesz. Jeżeli stwierdzisz, że w aucie nie ma zagrożenia nie ruszaj ofiary i nie wyciągaj jej z auta! Jest to bardzo ważne dla jej dalszego zdrowia a nawet życia. Jeżeli ofiara nie jest przytomna, postaraj się kontrolować jej czynności życiowe. Popatrz czy oddycha, czy ma zachowane krążenie. Pamiętaj, by nie wyciągać ofiary z samochodu jeżeli nie jest to potrzebne!
  1. Kiedy możesz odstąpić od zachowania przyjętych zasady udzielania pierwszej pomocy? W tedy kiedy jest bezpośrednio zagrożone życie ofiary np.:
  • gdy auto się pali;
  • samochód jest niestabilny;
  • istnieje niebezpieczeństwo stoczenia się z górki;
  • samochód może się przewrócić;
  • istnieje potrzeba resuscytacji poszkodowanego;
  1. Poinformuj służby ratunkowe o wypadku dzwoniąc pod 112 (numer ten jest dostępny ze wszystkich telefonów na terenie całej Polski). Pamiętaj, aby ułatwić na ile to jest możliwe pracę koordynatorowi służb. Podaj informację o:
  • liczbie ofiar wypadku;
  • ich stanie;
  • czy są przytomni;
  • czy są uwięzieni w samochodzie;
  • na jakiej drodze i gdzie doszło do zdarzenia;
  • podaj swoje imię i nazwisko;
Nigdy nie rozłączaj się pierwszy! Poczekaj, aż zrobi to koordynator. Pomoże to w sprawnym i dobrym wyborze sił i środków jakie muszą wysłać służby ratownicze na miejsce wypadku.
UWAGA: Gdy pali się komora silnika w aucie, gasimy ją przy lekko uniesionej masce i używamy całą gaśnicę! Podniesienie maski spowoduje rozprzestrzenienie się pożaru.
Zastosowanie tych wskazówek pomoże w istotny sposób ofiarom wypadków. Pamiętaj że najważniejsze jest Twoje zdrowie, dlatego kup rękawiczki lateksowe i schowaj je do schowka. Powinieneś mieć je zawsze przy sobie i założyć przed udzieleniem pomocy. Pamiętaj o zachowaniu spokoju, jeżeli poszkodowany zobaczy że jesteś opanowany i pewny tego co robisz – uspokoisz go!
Pozdrawiam Dh Adrian Michalak

Poniżej zamieszczam film instruktażowy. Zachęcam do zapoznania się z nim.