Daj się zauważyć – Odblaski ratują życie!

Rozliczenia
Przejdź do treści

Daj się zauważyć – Odblaski ratują życie!

Fundacja Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych
Opublikowane według Dh Adrian Michalak w Bezpieczeństwo · piątek 02 Lis 2012
Tags: FundacjaPomocyOfiaromWypadkówDrogowychJedenprocentkamizelkiodblaskoweodblaskipomocwypadkidrogowe
Mamy okres bardzo złej pogody, w którym szczególną ostrożność powinni zachować zarówno kierowcy, jak również piesi, którzy stanową grupę uczestników ruchu drogowego szczególnie narażoną na uczestnictwo w zdarzeniach drogowych.
Szybko zapadający zmrok, marznący deszcz, śnieg, a do tego gęsta mgła ograniczają widoczność rowerzystów i pieszych poruszających się na drogach, którzy stają się widoczni dla kierowcy dopiero w światłach samochodu. Można temu zapobiec nosząc odblaski! Elementy odblaskowe znacznie poprawiają widoczność, a co za tym idzie bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i innych uczestników ruchu drogowego.W przepisach kodeksu drogowego obowiązek używania przez pieszych elementów odblaskowych i umieszczania ich w miejscach widocznych dla innych uczestników ruchu dotyczy przede wszystkim dzieci w wieku do 15 lat, które poruszają się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Niemniej jednak każdy z nas, kto ma na uwadze bezpieczeństwo powinien nosić jakiś element odblaskowy wtedy jesteśmy widoczni nie z 20 metrów, a ze 150 metrów. To ogromna różnica, która daje duże pole manewru dla kierowcy i często może uratować życie. Zachęcam do obejrzenia filmu poniżej.
Ze Strażackim Pozdrowieniem,
Dh Adrian Michalak

Straż Pożarna ostrzega!
Zaczęła się typowa jesień. Ranne mgły, oślepiające słońce, wilgotna nawierzchnia drogi, liście na poboczu. Te wszystkie zjawiska negatywnie wpływają na zwiększoną liczbę interwencji przy kolizjach i Wypadkach Drogowych.
Jak się ustrzec? Co mamy robić? Przede wszystkim powinniśmy rozważnie przemyśleć naszą jazdę. Przy wilgotnej nawierzchni jezdni droga hamowania wydłuża się o prawie połowę. Nie szarżujmy, a spokojnie przemieszczajmy się z miejsca na miejsce. Warto też się uzbroić w okulary przeciwsłoneczne. Słońce jesienią potrafi mocno oślepiać kierowców.
Uważajmy też na liście które zazwyczaj leża na poboczach drogi. Najechanie na większą ich ilość sprawia, że przyczepność auta spada o nawet 90%! Warto też pamiętać o odblaskach kiedy to wychodzimy po zmroku lub w czasie mgły. Widoczne odblaski zwiększają pole manewru kierowcy o ponad połowę. Pamiętajmy o rozwadze. I zachowajmy trzeźwy umysł.
0
recenzje

Wróć do spisu treści